Of Bodies and Matter | vernisáž Ukradené galerie
Výstava Of Bodies and Matter představí čtyři umělce z České republiky, Německa a Rakouska:
- Agáta Slámová
- David Wittinghofer
- Eginhartz Kanter
- Vavřinec Vyoral
Vystavují svá díla v multifunkčním prostoru Prádelna v Českém Krumlově od 21. srpna do 2. září.
Vernisáž se koná v rámci série letních vernisáží UKG v neděli 20. srpna od 20.00.
David a Eginhartz přijeli do Českého Krumlova v roce 2022 jako rezidenční umělci Egon Schiele Art Centra. Během této doby každý z nich pracoval na svých individuálních projektech, přičemž oba se svým způsobem zabývali tématem těl, transformací a hmoty. Posléze vznikl nápad na společnou výstavu, a po oslovení Agáty a Davida se tato představa naplnila. Díla obou umělců zasazují zdánlivě obyčejné předměty do neobvyklých souvislostí a konfrontují diváka s kouzlem a tajemstvím, které lze nalézt ve všednosti světa okolo nás.
Výstava se koná za podpory Horního Rakouska a Egon Schiele Art Centra.
Agáta Slámová
„Baví mě lidem ukazovat, že i ta nejobyčejnější, nejnudnější nebo nejotravnější činnost v sobě skrývá něco magického.“
Ve své tvorbě pracuje s procesualitou, intimitou a reaguje na společenské tendence. Silným námětem je jakási časovost, působení člověka v čase a času na člověka. Důležitou součástí je autorčin vstup do díla samotného, ale i diváka, často takřka vtahuje do svých rituálů spaní, hygieny, sexu, sportu, meditace atd. Mnohé z její tvorby vychází z automatismu, intuice a samovolných pohybů. Spíše než na určitý materiál se soustředí na bezprostřednost prožitku a právě vznikajícího díla, tím se většinou dostává na pole experimentu a hranice performance, instalace, nebo jen symbolu a poezie.
Vystudovala SUŠ Václava Hollara a sochařství na Fakultě Ladislava Sutnara pod vedením Jiřího Beránka a Benedikta Tolara. Dále okusila studium scénografie u Jana Štěpánka na DAMU.
David Wittinghofer
Jeho prarodiče pracovali jako krejčí v letech 1962 až 2003. David nich zdědil velké množství krejčovských střihů, které se vztahují k jednotlivým tělům stovek lidí. Tyto střihy použil jako materiál a zkonstruoval z nich alternativní oděvy. Na výstavě vystaví fotografie těchto křehkých předmětů v kombinaci s originálními střihy.
Eginhartz Kanter
Žije a pracuje v Linci a ve Vídni. Vystudoval výtvarné umění, kulturologii a fotografii na Univerzitě umění a designu v Linci, Akademii výtvarných umění ve Vídni a École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Lyonu. Ve svém uměleckém přístupu zpochybňuje hranice a konvence každodenního života a životního prostředí. Jeho (sub)urbánní intervence pojednávají o aspektech veřejnosti a často mají přímý vztah k architektuře.
Vavřinec Vyoral
Je studentem Akademie výtvarných umění v ateliéru sochařství 1. Jeho tvůrčí zaměření spočívá v práci s různými materiály, které zahrnují klasické jako kov, sádra a beton, ale také moderní, jako je laminát či technologie 3D tisku. Ve své práci se snaží propojit tradici s inovací a zkoumat možnosti, které tyto různé média nabízejí pro vyjádření svého uměleckého výrazu.
Rovněž se zabývá hlubokými tématy existence, kolektivního vědomí, vesmíru, života a smrti. Jeho umělecká práce reflektuje tyto otázky a snaží se je prostřednictvím svého sochařského vyjádření prozkoumávat a interpretovat.
Of Bodies and Matter
The exhibition Of Bodies and Matter showcases four artists from Czech Republic, Germany and Austria. Agáta Slámová, David Wittinghofer, Eginhartz Kanter and Vavřinec Vyoral will exhibit their works in the multi-functional space of Prádelna, Český Krumlov from 21 August to 2 September.
David and Eginhartz came to Český Krumlov in 2022 as artists-in-residence of the Egon Schiele Art Centre. During that time they each worked on their individual projects, both dealing with the topic of bodies, transformation and matter in their own way. When the idea of a collective exhibition arose, and after approaching Agáta and David, the circle seemed complete. The artists’ works put seemingly ordinary objects into new contexts and confronts the viewer with the magic and mystery that can be found in the mundanity of the material world.
The exhibition is supported by Upper Austria and Egon Schiele Art Centrum.
Agáta Slámová
“I enjoy showing people that even the most ordinary, boring or annoying activity hides something magical.”
In her art she works with processuality, intimacy and reacts to social trends. A strong theme is a kind of temporality, the effect of man in time and time on man. An important part is the author’s entry into the work itself, as well as the viewer, she often almost draws into her rituals of sleep, hygiene, sex, sports, meditation, etc. Much of her work is based on automatism, intuition and spontaneous movements.
Rather than focusing on a specific material, she focuses on the immediacy of the experience and the work that is being created, thus usually reaching the field of experiment and the boundaries of performance, installation, or just symbol and poetry.
She graduated from Arts and sculpture at the Ladislav Sutnar Faculty in studio of Jiří Beránek and Benedikt Tolar. She also studied scenography with Jan Štěpánek at DAMU.
David Wittinghofer
His grandparents worked as tailors from 1962 to 2003. From them he inherited a large number of tailor’s cuts that relate to the individual bodies of hundreds of people. He has used these papers as material and constructed alternative garments out of them. In the exhibition he will show photos of these fragile objects combined with original papers.
Eginhartz Kanter
Lives and works in Linz and Vienna (AT). He studied Fine Arts, Cultural Studies and Photography at the University of Arts and Design Linz, the Academy of Fine Arts Vienna and the École Nationale Supérieure des Beaux-Arts in Lyon. In his artistic approach he questions the boundaries and conventions of everyday life and living environments. His (sub)urban interventions negotiate aspects of the public and often have a direct relation to architecture.
The experimental film conveyor shows a deserted, post-industrial scenery. It is interrupted by a strange object that becomes the protagonist of the film.
Vavřinec Vyoral
Student of the Academy of Fine Arts in the Sculpture 1 studio. His creative focus lies in working with various materials that include traditional ones such as metal, plaster and concrete, but also modern ones such as laminate and 3D printing technology. In his work he seeks to combine tradition with innovation and explore the possibilities that these different media offer for artistic expression.
He also explores deep themes of existence, collective consciousness, the universe, life and death. His artistic work reflects on these issues and seeks to explore and interpret them through his sculptural expression.
0 komentářů