Kulturní centrum Prádelna, z. s.
Linecká 41, Plešivec, 381 01 Český Krumlov

 

About the Prádelna in English.

Datum

25 Zář 2023
Expired!

Čas

18:00 - 19:30

Společně pro bezpečnější město | veřejná debata s odborníky o prevenci sexualizovaného násilí v ČK

Neměli by všichni, kdo se ve městě pohybují a rozhodnou se vyrazit například za zábavou a relaxací od každodenního shonu, cítit stálou jistotu bezpečí?

Nedávný článek Adély Knapové zabývající se případy omámení žen a následným zneužitím situace a podezřením na sexualizované násilí vyvolal živou debatu ohledně toho, zda naše město skutečně poskytuje bezpečné prostředí pro zábavu a noční život bez nepřijatelných rizik.

Abychom tuto debatu přenesli z online prostoru sociálních sítí do reálného světa, pořádáme pod záštitou starosty města Alexandra Nográdyho strukturovanou debatu za účasti odbornic a odborníků, kteří se věnují prevenci sexualizovaného násilí na celostátní úrovni.

Dále se debaty zúčastní zástupci Policie ČR i městské policie Český Krumlov.

Záznam debaty:

  • Jak může město zabezpečit své veřejné území?
  • Co mohou udělat pro bezpečí občanů a občanek státní instituce, jako například Policie ČR?
  • Jak mohou poskytnout bezpečné prostředí pro své návštěvníky provozovatelé zábavních podniků?
  • Co můžeme udělat my sami každý jeden nebo jedna z nás?

Marie Konvalinková

zakladatelka svépomocné skupiny pro přeživší sexuálního útoku

V době komunistické nesvobody nemohla studovat uměleckou SŠ s maturitou, neboť rodina byla politicky nežádoucí. Bylo jí umožněno vystudovat pouze SOU, kde se ale díky tomu krátce setkala s oborem psychologie, který jí zaujal. Díky politické změně ve společnosti v roce 1989 a novým možnostem studia nakonec dálkově vystudovala obory, které chtěla prakticky využít v mnoha odvětvích.
V letech 1994 – 2019 se v různých institucích věnovala lidem se závislostmi a traumatizovaným lidem. Souběžně v tomto období vykonávala duchovní službu u obviněných a odsouzených lidí v několika věznicích v ČR. V roce 2019 tyto služby a instituce opustila a rozhodla se jít do soukromé praxe, kde se věnuje širokému spektru potřeb člověka. V roce 2015 založila svépomocnou skupinu pro přeživší sexuální útok a v roce 2023 skupinu, která je určena primárně pro rodinné příslušníky a přátele, kteří byli sexuálním traumatem sekundárně zasaženi.

Johanna Nejedlová

ředitelka organizace Konsent, která se zabývá problematikou sexuálního obtěžování

Johanna Nejedlová je výkonnou ředitelkou neziskové organizace Konsent, která se zabývá problematikou sexuálního obtěžování a obecně sexuálním vzděláváním, spolupořádá workshopy, vytváří vzdělávací videa a vydává publikace, které v tématu vzdělávají děti i dospělé, boří mýty o sexualizovaném násilí v mediálním prostoru. Advokační činností organizace je také dlouhodobé zasazování se o úpravu definice znásilnění.
Johanna Nejedlová působí také jako publicistka – své texty uveřejňuje v Heroine.cz, Cro Radio Wave nebo A2larm. Je členkou výkonného výboru České ženské lobby a redakční rady Deníku N.
V roce 2019 získala ocenění Women of Europe v kategorii Woman in Youth Activism. V roce 2020 ji časopis Forbes zařadil do výběru „30 pod 30“. Ve stejném roce ji zařadil do svého žebříčku 2020 Bitch 50 významný americký feministický server Bitch Media, který každoročně oceňuje osobnosti, jež se ve světě zásadně podílejí na vytváření lepší a rovnější společnosti. 

Adéla Knapová

novinářka

Je známá pro své romány, novely a hlavně svébytné reportáže pro týdeník Reflex, kde patří přes třináct let mezi kmenové autory. Držitelka mnoha ocenění za tvorbu je zároveň aktivní bojovnicí za lepší život zvířat.
Upozornila na sebe svými vůbec prvními reportážemi ještě pro měsíčník Koktejl a posléze úspěšnou románovou prvotinou Nezvaní z roku 2003, kterou ale ona sama označuje za neplatnou. V roce 2016 vydala novelu Nemožnost nuly, již Český rozhlas zařadil mezi nejlepší české i zahraniční knihy roku. Její kritikou ceněný román Slabikář vyšel v roce 2017, o dva roky později kniha Předvoj a letos pak románová autofikce Zbabělé zápisky z ukrajinské války inspirovaná její reportážní cestou po válkou sužované Ukrajině. Adéla publikuje také povídky a eseje, je autorkou série jednoaktovek.
Založila Nadační fond ONE HEART pro zlepšení kvality života zvířat a je mimo jiné – spolu třeba s Jane Goodall, Judi Dench, Brianem Coxem či Alanem Cummingem – vizionářkou a patronkou kampaní mezinárodní organizace CIWF. Žije v Praze a částečně v Řecku, které považuje za svůj druhý domov.

moderátor: Ivan Studený

autor rozhlasových dokumentů o obětech znásilnění i pachatelů domácího násilí

V letech 2009 – 2022 pracoval v Českém Rozhlase jako redaktor, moderátor a dramaturg tvůrčí skupiny dokument. Jako dokumentarista získal několik ocenění za své sociální dokumenty zaměřené mimo jiné na příběhy obětí znásilnění i pachatelů domácího násilí.

Přípravný tým: Matouš Bičák, Kateřina Kuchtová, Petra Lewis, Vendula Pohlová, Martin Střelec, Ivan Studený

Vstupné dobrovolné

Příspěvkem podpoříte neziskový provoz a zvelebování Prádelny.

Vstup na vlastní nebezpečí

Upozorňujeme, že vstup do Prádelny je možný pouze na vlastní nebezpečí. Děkujeme za pochopení. 

Podpoř neziskový provoz Prádelny

Prádelna funguje neziskově jen díky nadšení dobrovolníků a dobrovolnic a vaší podpoře.

 

Událost je ukončena.

0 komentářů