Geneze

Příběh prádelny začíná jako příběh dvou aktivních mladých lidí - umělců Alessandy Svatek a Artura Magrota, kteří v Krumlově rozjeli umělecký projekt UKG - Ukradená galerie - projekt, který Krumlov dostal na stránky novin a do hlavního vysílacího času v televizi. Artur a Alex využili nepoužívanou vitrínu na oznámení a každou neděli do ní umístili nové umělecké dílo a uspořádali vernisáž. Krumlov se ocitá v centru dění a po světě vznikají nové UKG galerie: Praha, Písek, Banská Štiavnica, Děčín, Linz, Mnichov, Glastonbury. Od roku 2010 do roku 2017 kdy má UKG k dispozici budovu bývalé Prádelny v Hradební ulici, zde proběhlo na 400 vernisáží s obrovskou návštěvností.

Projekt oživil Krumlov a po dobu 10 let vnášel umění do veřejného prostoru a tvořil tradici pravidelných nedělních vernisáží. Během fungování UKG se stal Krumlov městem živého umění s velkým mediálním ohlasem. Rok 2017 představuje předěl, kdy jsme si uvědomili potřebu vytvořit zastřešující platformu, která by zahrnovala UKG a otevírala prostor širší veřejnosti. V roce 2017 se zrodila Prádelna, symbolicky představená instalací prádla v Hradební ulici a na budově Prádelny. V roce 2017 jsme spolu s organizátory Zažít Krumlov jinak předložili ČKRF projekt pro prostor Prádelny a během let 2018 a 2019 jsme jej postupně přepracovali. Program v  Prádelně pokračoval bez přerušení až do října 2018.

V době otevřené Prádelny v ní proběhlo, kromě stovek vernisáží, každoroční malování, pravidelný úklid Prádelny a přilehlých prostor. Vytvořila se tradice divadelních představení Víti Marčíka, pravidelných letních výstav skupiny Got Neighbours nebo pravidelných oslav Vítání prváků SUPŠ sv. Anežky České a dalších.

V březnu 2019 jsme za účelem komunikace s městem založili spolek Prádelna a dopracovali jsme projekt do dalších fází. V Prádelně jsme společně s městem uspořádali úspěšnou výstavu 30 let po Sametu a těšíme se na další roky úspěšné spolupráce.

Z minulosti Ukradené galerie v Prádelně